Krtička, L., Ženka, J., Macháček, J., Dvořák, P., Vogt, D., Kukuliač, P., Orlíková, L., Pavlík, A., Kopp, J., Nováček, A., Wellisch, S., Hatesohl, G., Žufan, P., Šťastná, S. a Halada, M. Atlas rozvoje venkova. 1. vydání. vyd. Ostrava: Ostravská univerzita, 2021. 178 s. ISBN 978-80-7599-221-5.
Publikace Atlas rozvoje venkova představuje formou mapových výstupů a doprovodných anotací různorodá socioekonomická témata se zaměřením na český venkov. Je primárně určena uživatelům zabývajícím se rozvojem venkovských oblastí Česka. Jejím cílem je poskytnout aktérům regionálního rozvoje – zástupcům různých rezortů, regionů, měst, obcí, místních akčních sdružení, mikroregionů a akademickým pracovníkům – možnost studia venkovského prostoru v geografické perspektivě a následné využití získaných údajů pro strategické řízení, koordinaci a vzájemnou spolupráci.
Atlas sestává z 80 mapových výstupů organizovaných do devíti částí (vymezení venkova, demografie, ekonomika, doprava, technická a občanská vybavenost, obnovitelné zdroje, využití krajiny, cestovní ruch, politika a občanská společnost). Na vytvoření map se celkem podílelo 15 autorů, převážně pracovníků a studentů z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Ostravské univerzity a z katedry geografie Západočeské univerzity.
Z hlediska obsahu samotných map bylo snahou poskytnout uživatelům jak vizualizace standardně poskytovaných statistických údajů, tak i ukazatele, které nejsou veřejnosti běžně dostupné; k jejichž získání bylo potřeba zpracovat velké množství dat nebo uplatnit sofistikovanější statistické metody ve specializovaném software. Jako příklad z hlediska zpracování náročnějších výstupů mohou sloužit některé mapy z ekonomické části nebo výstupy založené na údajích Veřejného registru půdy LPIS v části o využití krajiny. Výstupy se neomezují pouze na aktuální údaje, ale často se také pokouší nabídnout retrospektivu v posledních několika letech. Uživatelům mapových výstupů je tak dána možnost zabývat se diferenciací řady jevů v prostoru a čase.
Informace z map lze získávat hned několika způsoby:
- ze statických mapových výstupů ve formátu TIFF a PNG dostupných na https://atlasvenkova.osu.cz/mapove-vystupy/
- rychlým prohlížením/zvětšováním detailů statických mapových výstupů pomocí JavaScriptu (tlačítko „Zoom„, tamtéž)
- pro uživatele, kteří si chtějí zjistit podrobné údaje pro jednotlivé územní jednotky je připraven odkaz na webovou mapu v ArcGIS Online (tlačítko „Web GIS„), kde lze jednotlivé geografické vrstvy použité v mapě interaktivně přibližovat a získávat z nich podrobnější údaje
- data jsou rovněž k dispozici v ArcGIS Online jako webové mapy a jako samostatné vrstvy (tzv. Feature Layer Views), přičemž je umožněno exportovat do jiných formátů. Základní vyhledávání lze provést dle klíčových slov „Atlas rozvoje venkova„, spolu názvu sekce – např. „Ekonomika“ nebo tématem výstupu – např. „Nezaměstnanost„). Kompletní data jsou k dispozici také skrze veřejnou skupinu Atlas rozvoje venkova public.
- Pracovníci GIS mohou k vrstvám a webovým mapám přistupovat taktéž skrze Portal v ArcGIS Pro, exportovat si z publikovaných vrstev data pro vlastní analytické potřeby nebo je používat ve vlastních mapových výstupech
Před využitím údajů z Atlasu rozvoje venkova se prosím seznamte s podmínkami používání.